Hejkal (ghillie suit)
Pridal Nightmare dňa October 25 2009 18:59:30
Toto označenie vzniklo prvý krát v Škótsku okolo roku 1800. Škótski lesníci si šili nezvyčajné kamuflážne obleky, ktoré im lepšie pomáhali chytať pytliakov. Dnešný hejkal je špeciálne vyrobená kamuflážna uniforma, ktorá má predovšetkým rozostrieť sniperovy obrysy a umožniť mu skrytú činnosť. Pokiaľ si chcete ušiť hejkala (ako odstrelovač sa bez neho nezaobídete), môžete využiť napr. tento návod:


Existujú dva základné typy hejkala. U prvého je ako základ použitá uniforma a maskovanie je na nej pevne našité. Druhý typ je riešený ako návlek cez uniformu. Obidva typy majú svoje pre a proti. Musíte sa rozhodnúť, ktorú variantu chcete použiť.


Potrebný materiál:

Základ: BDU, bojová, či letecká kombinéza, alebo hustá a pevná sieťovina - podla varianty

silná niť - dentálna, alebo dobrá rezná
silná ihla, dobrá je na šitie kobercov
pytlovina, alebo hrubé plátno
kamuflážna krycia sieťovina (šatka)
armádny klobúk - čapica, alebo v núdzi aj kapuca
farby na látky - predovšetkým niekoľko odtieňov zelenej a hnedej


Skôr ako začnete šiť, dobre si rozmyslite aké máte požiadavky. Budete potrebovať dodatočné vačky? Koľko a kde? Používate záložnú zbraň? V akom puzdre? Do akého terénu je hejkal určený? Aké by predovšetkým malo byť sfarbené? atď. atď.


Pokiaľ sa rozhodnete použiť ako základ oblek, uvážte, či by sa Vám neoplatilo otočiť ho na ruby. Vačky budú tak chránené a pri plazení sa o ne nebudete zachytávať.


Vyfarbíte si pytlovinu a rozrežte (ne rozstrihajte) ju na pruhy cca 50x3cm. Čím budú okraje menej pravidelné, tím lepšie.
Začnite našívať pruhy na oblek. Dobrým vodítkom sú švíky. Jednotlivé prúžky pytloviny uchyťte zhruba za stred. V našivaní a dĺžke prúžkov nieje dobrá veľká pravidelnosť.


Prednú časť obleku vrátane nohavíc nechajte voľnu. Inač by Vám maskovanie pri pohybe prekážalo. Miesto maskovania tieto miesta spevníte - často na nich budete ležať. Vhodný je napr. dvojitý ripstop woodland. Minimálne na kolenách a lakťoch je spevnenie naozaj nutné.


Pokiaľ máte pruhy našité v dostatočnom množstve a vo farebnéj kombinácii, ktorá sa Vám páči, je čas na konečnú úpravu. Dá to roboty, ale oplatí sa to. Skúste teraz aspoň polovici prúžkov trošku rozstrihať okraje. Vypárajte dlhé pozdĺžne nite na okrajoch prúžkov. Prúžky tím získajú lepšiu kamuflážnu vlastnosť, občas sa skrútia a výsledok je lepší ako bez tejto úpravy.


Pri šití hejkala nezabudnite tiež na gumové krúžky, ktoré Vám poslúžia na uchytenie prírodných krycích materiálov.


V predchádzajúcom návode je ako základ hejkala použitá uniforma, či kombinéza. Pokiaľ chcete univerzálnejšiu variantu, použite ako základ sieťovinu, z ktorej samozrejme musíte ušiť akýsi návlek, vrátane rukávov. Výhodou je, že si pod ňu môžete zobrať takmer hocičo. Ale toto hocičo musíte mať na sobe, keď si prevlek rozmeriavate! Tu naozaj platí pravidlo dvakrát meraj a jeden krát strihaj.


Jedna z najviac dôležitých vecí u hejkala je maskovanie hlavy. Hlava má veľmi charakteristický tvar a podla siluety ste na diaľku rozoznateľný. Najlepším základom krytia hlavy je asi klobúk v kombinácii s maskovacou sieťou. Odporúčam šiť pevne, uchytiť a našiť na ňu väčšie množstvo prúžkov. Pozor ale, aby Vám pri pohybu prúžky nepadali príliš do očí. Je tiež dobré vyriešiť uchytenie siete nad tvárou pre prípad, keď nemusíte byť priamo krytý. Odkrytá tvár je príjemná hlavne pri presnom zameriavaní a zároveň streľbe . Suchý zips to rieši.


Tento návod rieši len základ hejkala. Tak tiež ako každý sniper časom začnete svojho hejkala doplňovať, vylepšovať, proste si ho upravíte na mieru.

Aj keď máte dobrého hejkala, nespoliehajte sa len naň. Na horskom územiu je maskovanie treba neustále doplňovať podla okolitého prostredia. Moc veľké sebavedomie nieje dobré, hejkal je výborná pomôcka, ale nieje to oblek neviditeľnosti. Ale niekedy k nemu má dosť blízko...