Mechabox,upgrade
Pridal Nightmare dňa October 25 2009 18:56:46
Vďaka zdroju
AirsoftMania.sk



Zhrnutie toho, o čom sa diskutuje na fórach v súvislosti s upgradmi. Fakty a jasné vysvetlenia vecí, o ktorých sa v komunite iba povráva a sú všeobecne prijímané ako "povery". V úvode tohto článku si najprv povedzme niečo o tom čo možno považovať sa srdce každej AEG, samozrejme myslím tým Mechabox.


Čo je to mechabox?

Mechabox je pracovný mechanizmus každej AEG zbrane. Jeho úlohou je preniesť energiu motora pomocou ozubených prevodov na piest, ktorého pohyb dozadu stlačí pružinu. Jeho následným uvoľnením nastáva výstrel – piest ženie vzduch valcom a tryskou do hlavne kde dochádza k vymršteniu guličky. Preto práve konštrukcia a kvalita mechaboxu určuje životnosť a tiež výkon zbrane. V tejto časti článku si popíšeme základné typy mechaboxov, ktoré sa nachádzajú v zbraniach firmy Tokyo Marui. Je dôležité povedať, že ich typové čísla neznamenajú ich výkon, ale ich rozdielnu konštrukciu vzhľadom na rôzne požiadavky na uloženie motora a celkový tvar, ktorý sa musí prispôsobiť danej replike zbrane. Samozrejme že sú postupne odstránené niektoré nedostatky, ale na celkový výkon zbrane v základnej konfigurácii nemá toto značenie žiadny podstatný efekt. Je to dané tým, že v každom mechaboxe je od výroby osadená rovnako silná pružina, jej sila je asi 0,73J (85m/s pri váhe guľky 0,2g). Prvú zbraň s mechaboxom č.1 (FAMAS) začala firma Tokyo Marui (ďalej len TM) vyrábať v roku 1983 a vyrába sa dodnes !


Treba ešte upresniť, že aj medzi rovnakými verziami mechaboxov existujú rôzne menšie rozdiely, ktoré vyplývajú z jeho prispôsobenia na konkrétnu zbraň. Ide hlavne o spúšť, drôty a veci, ktoré súvisia s umiestnením batérie v zbrani (niektoré ich majú v pažbe, niektoré v predpažbí, atď. ...) Hoci majú mechaboxy rôzny tvar a veľkosť, každý obsahuje v princípe rovnaké súčiastky, pozrime sa teda čo je vo vnútri:





1. valec – cylinder

2. hlava valca – cylinder head

3. ramienko podávača – tappet plate

4. tryska – nozzle

5. vodiaci tŕň pružiny – spring guide

6. pružina – spring

7. piest – piston

8. hlava piestu – piston head

9. západka spätného chodu – anti-reversal stop latch

10. kolesá – bevel gear, sector gear, spur gear

11. páčka prerušovača streľby – cutoff lever

12. komplet poistky streľby – safety arm assemble

13. prepínač režimu streľby – selector plate

14. ložiská – bushings, bearings


kolesá:





Aké sú teda jednotlivé typy mechaboxov:


Mechabox č.1 – Famas F1, Famas SV


Je to prvý mechabox, ktorý vyvinul TM. Má veľmi jednoduchý dizajn, ktorý integruje motor do mechaboxu. Využíva špeciálny krátky typ motora E560. Tento motor sa vyznačuje vyššími otáčkami (RPM), ale nižšou silou oproti iným TM motorom. Konštrukcia mechaboxu je jednoduchá a vyznačuje sa masívnym vzhľadom. Spôsob jeho konštrukcie dovoľuje použiť špeciálny druh západky spätného chodu, ktorá vyčnieva z mechaboxu a umožňuje vypustenie vzduchu z valca a uvoľnenie stlačeného piestu. Táto unikátna funkcia je použitá aj v mechaboxe č.4. Z dôvodu slabého výkonu motora (nie je možné ho vymeniť) a nekvalitného základného dizajnu mechaboxu nie je vhodné použiť silnejšiu pružinu ako M100.





Mechabox č.2 – M4, Car 15, M16, MP5, HK G3, HK 51


V súčasnosti najrozšírenejší mechabox. Existujú dva varianty tohto mechaboxu, jeden sa označuje ako „windowed version“ a druhý „windowless“. Obidve verzie sú kompatibilné. Prvý je použitý v Armalite sériách (M4, M16...). K tomuto typu mechaboxu sa používajú dlhšie a výkonnejšie typy motorov – E700 a E1000. V základe nie je tento mechabox veľmi vhodný na upgrade (zvýšenie výkonu), pretože kvôli chybe dizajnu je jeho predná časť dosť krehká a môže pri silnej pružine prasknúť. Obecne sa neodporúča pružina silnejšia ako M100, aj keď niektorí majitelia tvrdia, že znesie až M120 pružinu. (otázka znie dokedy) Ďalšia slabosť tohto mechaboxu je v kolíku, ktorý zabezpečuje zaistenie zbrane - je z plastu, a preto hrozí jeho zlomenie pri mimovoľnom silnejšom stlačení spúšte. V porovnaní s verziou č.1 je však tento mechabox oveľa lepší a vďaka jeho veľkému rozšíreniu (hlavne kvôli populárnej M4) existujú mnohé firmy, ktoré vyrábajú jeho zosilnenú verziu.





Mechabox č.3 - MP5k, MP5A4 PDW, AK47, G36C, SIG 55x, Steyr AUG


Táto verzia je v mnohom vylepšená oproti č.2. Používajú sa do nej motory E700 a E1000. Existuje viacero variant tohto mechaboxu, vzhľadom na množstvo rozdielnych zbraní v ktorých je použitý. Najhlavnejšie vylepšenie predstavuje tzv. „stopper rail“, ktorý zvyšuje odolnosť mechaboxu. Preto by tento mechabox mal zniesť bezpečne pružiny až do M120. Tak isto ako u verzie č.2, aj tu sa nájdu firmy, ktoré vyrábajú zosilnené verzie. V dôsledku dobrej kvality a nízkemu profilu sa tento mechabox s obľubou montuje aj do iných zbraní ako TM, napr. do guľometov firmy TOP - M249 (nutná úprava zbrane).





Mechabox č.4 – HK PSG1


Jedinečný dizajn tohto mechaboxu je uspôsobený na streľbu jednotlivými ranami (dá sa modifikovať aj na streľbu dávkou) s obráteným cyklom streľby – pružina je znovu stlačená po každom výstrele (pri štandardnej AEG je to opačne, pružina je stlačená na začiatku cyklu). To spôsobuje okamžitý výstrel po stlačení spúšte. Kvôli dlhej hlavni (590mm) ktorú má PSG1 má tento mechabox dlhší valec, dlhšiu pružinu, väčšie kolesá a dlhší piest. Používa motor E700. Tak isto ako vo verzii č.3 má „stopper rail“ a teda zvýšenú pevnosť. Tiež má západku spätného chodu, ktorá dovoľuje uvoľniť stlačenú pružinu ako vo verzii č.1. Ďalší zaujímavý detail na tomto mechaboxe je, že je postavený z dvoch častí, čiže je oddelená časť s kolesami od časti s piestom, valcom a pružinou. To robí tento mechabox najľahšie rozoberateľný. Do tohto mechaboxu by sa mal dať bez obáv zabudovať 300% upgrade.





Mechabox č.5 – Uzi


Veľmi nekonvenčný dizajn, je to jediný mechabox postavený na plastovej konštrukcii. Táto verzia je najmenšia zo všetkých mechaboxov. Má veľmi odlišné usporiadanie v porovnaní s ostatný verziami – pružina netlačí piest ako je zvykom, ale je umiestnená úplne vpredu. Vnútorná hlaveň prechádza cez pružinu a piest. Vzduch je vedený cez tunel integrovaný s tryskou. Kolesá sa nachádzajú úplne vzadu. Celý mechanizmus pracuje akoby naopak oproti ostatným mechaboxom. Motor tiež pracuje v opačnom smere – proti smeru hodinových ručičiek. Zásluhou plastovej konštrukcie mechaboxu je nevhodný pre silnejšie pružiny, je otázkou či sa dá vôbec silnejšia pružina použiť...





Mechabox č.6 – P90, M1A1


Najnovšia verzia mechaboxu obsahuje veľa vylepšení v dizajne oproti ostatným. Má dlhší „stopper rail“ ako verzia 3. Má tak isto zaujímavo riešené uloženie a upevnenie ložísk, kde ložiská v čelnom kolese (spur gear) sú oválne, a takto je zabránené ich „kývaniu“ v ráme mechaboxu - tým sa zabraňuje opotrebovaniu zubov na kolesách. Má výborné upevnenie hlavy piestu, ktorá distribuuje silu viac v porovnaní so staršími verziami. Tiež obsahuje rovnaké upevnenie motora ako pri verzii 3, úplne obklopuje motor a fixuje ho pevne na jedno miesto. Avšak dizajn mechaboxu dovoľuje umiestniť motor v rôznych uhloch, podľa typu zbrane. Hoci má veľmi kompaktný dizajn v porovnaní s verziami 2 a 3, znesie pružinu M120 bez potreby nejakého zosilnenia. Tak isto existujú firmy, ktoré vyrábajú jeho zosilnenú verziu.





Upgrade


Ako som už v úvode napísal, štandardná AEG od TM má úsťovú rýchlosť strely približne 85-90m/s so strelivom 0,2g čo je v prepočte na americké jednotky 280-295fps (feet per second – 1m = 3,28ft) Táto rýchlosť stačí na bežné hranie, na hru v budovách (CQB) dokonca s rezervou. Iná situácia môže nastať keď hráme v otvorenom teréne alebo riedkom lese. Tam sa už viac prejaví obmedzený dostrel a ďalšie limity airsoftu ako zhoršená presnosť streľby na dlhšie vzdialenosti v dôsledku vplyvu vetra a iných vonkajších faktorov. To je však dané koncepciou airsoftu – kvôli bezpečnosti hráčov sa používa ľahká munícia o váhe od 0,2g – 0,3g pre štandardné AEG zbrane. Vzdialenosť na ktorú sa dá štandardnou (neupgradovanou) zbraňou za ideálnych podmienok trafiť účinne cieľ veľkosti ľudskej postavy je 30-40m. Samozrejme maximálny dostrel je väčší - okolo 50m, ale pravdepodobnosť zásahu je už dosť nízka. Okrem toho je razancia strely pri takých vzdialenostiach malá, a cieľ stihne často guľke „uhnúť“. Tak isto prekážky ako kríčky a vyššia tráva často zabránia zasiahnutiu cieľa – guľka už nemá dostatok energie. Práve pri hre v lese a v otvorenom teréne sú tieto javy dosť nepríjemné, preto mnoho hráčov pristupuje k vylepšeniu zbrane - „upgradu“, ktorý hlavne montážou silnejšej pružiny nejakú energiu naviac dodá. Môžeme rozlíšiť 2 základné druhy upgradu.

1. Vonkajší - zlepšenie vzhľadu zbrane, prípadne jej vonkajšie zosilnenie:

a. zvýšenie pevnosti – kovové telo zbrane, alebo jej jednotlivé súčiastky...

b. zlepšenie vzhľadu – prídavné doplnky, kolimátory, optické zameriavače...

Vonkajším upgradom sa tu nebudeme zaoberať, je to záležitosť peňaženky a vkusu každého hráča, snáď len poznámka ohľadom kovových tiel zbrane – zvýši sa tým pevnosť a hmotnosť zbrane, ktorá sa tak viac priblíži svojej reálnej predlohe.

2. Vnútorný - jeho cieľom je väčšinou:

a. zvýšenie dostrelu a razancie guľky – viac fps

b. zvýšenie presnosti – dlhšia a tesnejšia hlaveň

Zvýšenie dostrelu a razancie guľky sa dosahuje nahradením pôvodnej M85 pružiny za silnejšiu a v dôsledku toho aj výmenou niektorých vnútorných častí mechaboxu, ktoré by túto silnejšiu pružinu inak nevydržali a celý mechanizmus mechaboxu by sa kvôli tomu mohol vážne poškodiť. Existuje mnoho výrobcov pružín a náhradných dielov pre AEG. Najvýznamnejším je firma Systema, ktorá má aj najväčší sortiment a ponúka tzv. FTK – full tune-up kity, čo sú kompletné sady dielov spolu s pružinou.




Treba povedať že je to najbezpečnejší spôsob upgradu, ale aj najdrahší, pretože obsahuje aj také súčiastky, ktoré sa nemusia vymeniť. Okrem firmy Systema ktorá vyrába takmer všetko existuje ešte mnoho menších firiem ktoré takisto vyrábajú niektoré diely:



zosilnené mechaboxy: Systema, Classic Army, ICS, ProGear, Jet

zosilnené kolesá: G&P, Systema, Classic Army, ICS

pružiny: Systema, PDI, Classic Army, Guarder, Angel, KM

iné súčiastky: Systema, TGC, KM, Angel, ICS, Classic Army, Guarder .....



Najjednoduchší a najlacnejší upgrade je len výmena pružiny a nevyhnutných súčiastok. Postupne uvediem jednotlivé pružiny a čo je k nim nutné vymeniť. Musím však upozorniť, že každý zásah do zbrane znamená stratu záruky. Okrem toho sa nedá zaručiť, že práve váš mechabox tento upgrade znesie a nezlomí sa. Tak isto sa nedá obviniť TM z nekvalitného výrobku, pretože mechabox nie je projektovaný na silnejšiu záťaž a použitý materiál je prispôsobený aby bezpečne vydržal M85-M90 pružinu, nie viac. Ako upgrade sa do AEG bežne montujú pružiny od M100 – M130. Existujú aj silnejšie pružiny až do M170, ale na tieto už treba vymeniť všetky súčiastky mechaboxu a cena takéhoto upgradu vysoko prevyšuje cenu zbrane. Okrem toho sa tieto zbrane na bežné hranie nedajú bezpečne použiť – hrozí vážne poranenie hráčov.
Pozrime sa teda na jednotlivé pružiny:



Pružina M100/PDI 120%, výkon - cca 330 fps:


doporučené zosilnené súčiastky:

* kovové ložiská (metal bushings)


Pružina M110(Systema M120S)/PDI 150%, výkon - cca 360 fps:


potrebné zosilnené súčiastky:

* kovové ložiská (metal bushings)

doporučené zosilnené súčiastky:


* polykarbónový piest (polycarbonate piston)

* hliníková hlava piestu s ložiskom (aluminium piston head with bearing)

* oceľové kolesá (flat gear set)

* batéria 8,4 1200mah +


Pružina M120/PDI 170%, výkon - cca 390 fps:


potrebné zosilnené súčiastky:

* kovové ložiská (metal bushings)


* batéria 9,6v 1200mah+

doporučené zosilnené súčiastky:


* záťažové kolesá (torgue up gear set)

* polykarbónový piest (polycarbonate piston)

* hliníková hlava piestu s ložiskom (aluminium piston head with bearing)

* vodiaci tŕň s ložiskom (spring guide with bearing)

* zosilnené ramienko podávača (enhanced tappet plate)

* silikónový hop-up (hop bucking)


Pružina M130/PDI 200%, výkon - cca 450 fps:

potrebné zosilnené súčiastky:



* kovové ložiská (metal bushings)

* super záťažové kolesá (super torgue up gear set)

* zosilnené ramienko podávača (enhanced tappet plate)

* polykarbónový piest (polycarbonate piston)

* hliníková hlava piestu s ložiskom (aluminium piston head with bearing)

* vodiaci tŕň s ložiskom (spring guide with bearing)

* silikónový hop-up (hop bucking)

* vylepšená tryska (air nozzle)

* batéria 9,6v 1700mah+



doporučené zosilnené súčiastky:


* zosilnený mechabox (reinforced gearbox/mechabox), u verzie 2 je to nevyhnutnosť

* kovová hlava valca (cylinder head)

* valec so zväčšeným objemom (bore up cylinder)



Tieto informácie sa nedajú brať ako 100%, vychádzajú len so subjektívnych názorov hráčov a zo skúsenosti z praxe. Ak chceme mať 100% istotu, hlavne pri silnejších pružinách odporúčam poradiť sa s nejaký skúseným odborníkom, alebo s niekým kto podobný upgrade má a funguje mu dlhšiu dobu.


Vďaka zdroju
AirsoftMania.sk